TERMENI SI CONDITII sino.ro

Mai jos gasiti informatii referitoare la:

 • Vanzator
 • Modalitati de plata
 • Conditii de livrare
 • Conditii de garantie
 • Returnarea produselor
 • Exista o comanda minima?
 • Ce ar mai trebui sa stiu?

Vanzator

Tinem foarte mult la cine suntem si ce facem!

Acest site este deţinut şi operat de SINO NATUR SRL sub marca SINO - FORTA NATURII.

In prezent firma noastra va ofera peste 800 de produse diverse. Zilele unui agent de vanzari plictisitor sunt de mult depasite, SINO - FORTA NATURII va ofera:

 • Preturi competitive
 • Livrare gratuita pentru clientii din zonele noastre de livrare
 • Garanţie pentru aparatura
 • Siguranta platii si achizitionarii
 • Sino - speciale
 • Cumparaturi fara bataie de cap in orice moment
 • Specificaţii detaliate ale produselor
 • Ghiduri informative cumparator
 • Customer Service prietenos
 • RSS, abonamente e-mail 

Pentru mai multe informaţii vă rugăm să contactaţi serviciul clienţi.

Excepţia cazului în care nu se specifică altfel, toate materialele care apar pe acest site, inclusiv designul site-ului text, logo-uri, grafica, iconiţe şi imagini, precum şi cu privire la aceasta selectie, asamblarea şi aranjarea, sunt proprietatea exclusivă a Sino. Toate drepturile rezervate. Puteti folosi conţinutul acestui site numai în scopul de a face cumpărături de pe acest site sau plasarea unei comenzi pe acest site şi nu în alte scopuri. Nici un material de pe acest site nu poate fi copiat, reprodus, modificat, republicat, uploadat, postat, transmis, sau distribuit în orice formă sau prin orice mijloace, fără acordul prealabil scris a SINO NATUR. Toate drepturile neacordate în mod explicit sunt rezervate. Orice utilizare neautorizată a materialelor ce apar pe acest site care poate incalca drepturile de autor, mărcile comerciale şi alte legi aplicabile ar putea duce la sancţiuni penale sau civile. Utilizarea de orice marci de pe acest site fara acordul in scris al SINO NATUR este strict interzisă.

Modalitati de plata

Cum puteti plati pentru produsele cumparate?

Achitarea produselor la livrare cash, pe baza facturii/chitantei sau cash in sistem ramburs pentru coletul livrat prin Fan Courier.

In curand vom introduce si modalitatea de plata online.

Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati Serviciul Clienti - 0742366953

Conditii de livrare

Cum putem livra ?

Cand produsul/produsele cumpărat/e este/sunt în stoc,  livrarea se va face dupa cum urmează:

 • La comenzile cu livrare in provincie,  cu valoare de peste 950 LEI, va oferim, de asemenea, transport gratuit la livrarile prin Fan Courier. Pentru comenzi cu valoare mai mica de 950 RON se achita o taxa de transport de ~25 RON /colet (pret pentru colet cu greutate 1kg). Pentru localitatile in care nu exista  un sediu Fan Courier, se taxeaza suplimentar in functie de numarul de kilometri suplimentari parcursi. Timpul pentru primirea coletului este de 1-2 zile (in functie de adresa la care trebuie sa ajunga).
 • Recomandam ca obiectele fragile sa fie livrate prin curierat rapid. SINO NATUR este exonerata de orice daune, deteriorari care ar putea aparea in urma transportului. In acelasi timp garantam ambalarea si sigilarea corecta pentru a preintimpina eventualele stricaciuni. Plata se face ramburs la curier sau oficiul postal in momentul primirii coletului.
 • In Bucuresti, comenzile sunt livrate la adresa mentionata de catre client, prin intermediul firmei de curierat - FAN COURIER, de Luni pana Vineri, intre orele 10.00 - 17.30. Veti primi coletele in intervalul orar solicitat de dvs. cu rugamintea sa plasati comanda cu o zi inainte pana in ora 15.00.

Transportul este gratuit daca valoarea comenzii este mai mare de 950 LEI.

Comenzilor ce nu depasesc aceasta valoare li se vor aplica o taxa de transport, ce se achita direct curierului, in momentul livrarii comenzii.

In cazul in care adresa mentionata la plasarea comenzii, precum si/sau ziua de livrare, se va schimba ulterior, clientul va suporta costurile de transport, in functie de greutatea coletului.

Dacă produsul nu este disponibil la depozitul nostru local, putem aranja pentru ca acesta să fie adus direct de la depozit din Romania sau direct de la producător. In ultimul caz va rugam sa discutati cu reprezentatii firmei pentru a stabili toate datele.  

Ce se întâmplă dacă nu sunt acasă să accept livrarea?

In Bucuresti puteţi contacta echipa noastră de Asistenţă Clienţi pentru a stabili o altă zi de livrare. Totusi va recomandam sa anuntati din timp in cazul in care nu aveti posibilitatea preluarii comenzii, pentru a preintampina viitoare retineri de livrare a comenzilor.

Coletele trimise cu Fan Courier sunt retinute la depozit timp de 5 zile si se incearca livrarea la adresa respectiva la fiecare 2-3 zile. Dacă aveţi orice întrebări cu privire la livrare vă rugăm să contactaţi echipa noastră de Asistenţă Clienţi - 0742.366.953 

Conditii de garantie

Garantia se solutioneaza la atelierul SINO, prin repararea sau inlocuirea produsului defect.

Plata transportului pentru produsele trimise (tur-retur) in vederea solutionarii garantiei revine in responsabilitatea SINO NATUR, iar expedierea se va face prin intermediul curierului rapid Fan Courier. Solutionarea garantiei se face in maxim 30 zile calendaristice.

In cazul in care produsul trimis se dovedeste a fi perfect functional, Sino isi rezerva dreptul de  a-l returna clientului, iar transportul (tur-retur) va fi suportat de acesta.

In cazul in care produsele sunt insotite de un certificat de garantie emis de producatorul acestora, se aplica procedurile si conditiile mentionate in acesta.

La solicitarea garantiei este necesara prezentarea produsului defect cu elementele de identificare intacte (serial number sau ambalaj), impreuna cu accesoriile aferente si copiile de pe factura fiscala si certificatul de garantie. In cazul in care produsele ajung neinsotite de aceste documente, produsele pot fi returnate solicitantului/expeditorului fara a i se solutiona garantia.

Nu fac obiectul garantiei produsele care prezinta defecte fizice precum: lovituri, crapaturi, ciobiri, componente/piese arse sau plesnite etc., etichete sau sigilii de garantie deteriorate, indepartate sau modificate, produsele utilizate in conditii neadecvate (tensiuni de alimentare necorespunzatoare, supunerea la variatii mari de temperatura si presiune, socuri mecanice, manipulare incorecta, utilizarea produselor in conditii de umiditate, praf, noxe sau sub actiunea substantelor chimice etc.), setari si instalari incorecte, surse defecte, prize fara impamantare, patrunderea de lichide, metale sau alte substante in interiorul echipamentelor, interventia mecanica sau plastica asupra produselor, conectarea sau deconectarea anumitelor componente in timpul functionarii echipamentelor.

De asemenea, nu fac obiectul garantiei, orice tip de produse auxiliare, care sunt considerate consumabile si care sunt parte componenta ale oricaror tipuri de aparate si dispozitive ale firmei noastre.

Returnarea produselor

Ce politica de returnare avem?

Returnarea, rambursarea si schimbul se pot efectua in termen de 14 zile de la achizitionare. Toate produsele returnate trebuiesc insotite de copia facturii sau chitantei cu care a fost achizitionat produsul si in ambalajul original, produsele care nu mai au ambalaj original se vor refuza pentru retur.

Returnam valoarea produsului minus costurile aferente transportului. Daca va calificati la comenzi cu transport gratuit, returnarea va fi valoarea  produsului/produselor comandate, minus costul transportului achitat de firma noastra pentru a ajunge comanda la dumneavoastra. Valoarea produselor returnate este pretul achitat in momentul achizitionarii. Toate produsele returnate trebuie trimise in ambalajul original si in stare de functionare. Ne rezervam dreptul de a percepe o valoare de 20% din pretul produsului, daca acesta nu este in starea mai sus mentionata. In cazul in care produsele si ambalajul acestora se dovedesc a fi foarte deteriorate, ne rezervam dreptul de a refuza returnarea, iar transportul tur-retur va fi achitat de catre client. Pentru retur trebuie sa ne contactati in prealabil pentru a va pune la dispozitie un numar de returnare, care trebuie notat pe ambalaj si pe copia facturii sau chitantei care dovedeste achizitionrea produsului de la firma noastra. Cand primiti numarul de returnare veti fi anuntat si de adresa la care trebuie facut returul.

Returnarea banilor catre client se face in decurs de 14 zile.

Nu vom primi nici un colet fara numar de returnare notat pe ambalaj.

Atentie!

Produsele care intra in contact direct cu pielea sau sangele nu pot fi returnate.

Poti returna aceste produse doar daca nu le-ai utilizat/testat.

Exista o comanda minima ?

Valoarea minima a comenzilor pe teritoriul Romaniei este de 50 RON. Pentru comenzi sub aceasta valoare se va percepe suma de 15 RON pentru procesarea comenzilor mici.

Este esential sa ne furnizati adresa de livrare corecta si completa cand plasati o comanda. Modificarea adresei este taxata de firmele de curierat si oficiile postale. Ne rezervam dreptul de a va adauga valoarea de 30 RON, la suma totala, daca adresa furnizata nu este cea corecta, aceasta fiind taxa perceputa de transportatori pentru corectarea adresei.

Ce ar mai trebui sa stiu?

Firma noastra garanteaza calitatea tuturor produselor. Proprietarii, angajaţii şi reprezentanţii nu pot fi răspunzători pentru daune speciale, indirecte, subsidiare, punitive, referitoare la orice produs vândut.

Produsele pe bază de plante sunt suplimente alimentare. Toate produsele pe bază de plante şi homeopate vândute de SINO NATUR nu sunt menite sa trateze, sa vindece sau sa previna boala. Toate formulele acestor produse nu sunt menite pentru a diagnostica, trata, vindeca sau preveni orice boală. Clientul este cel responsabil si achizitioneaza aceste produse invocand propria lui pricepere, hotărâre şi expertiză. Toate cererile pentru recomandări, diagnostic etc. ale unui astfel de produs vor fi direcţionate către un acupuncturist licenţiat sau medic licenţiat.

Sunteţi de acord ca orice acţiune în justiţie introdusă împotriva SINO NATUR vor fi guvernate de legile din Romania, fără a ţine cont de conflictul de principii de drept. Sunteţi de acord ca competenţa exclusivă şi locul de desfăşurare pentru orice litigiu care rezultă din utilizarea de către dvs. sau de comenzile plasate pe site-ul SINO NATUR SRL se hotarasc la un tribunal adecvat din Romania.

În cazul în care un produs este listat la un pret incorect din cauza unor erori tipografice sau erori în formarea preţurilor, SINO NATUR va avea dreptul de a refuza sau anula orice comanda plasata pentru produsele enumerate la preţul incorect. 

ATENŢIE: Din cauza restricţiei şi limitarilor, nu facem nici o pretentie medicală asupra acelor de acupunctura sau ale altor produse relevante pe site-ul nostru. Cumpărătorul acceptă responsabilitatea totală pentru utilizarea şi distribuţia acestor dispozitive.

ATENŢIE: Legea limitează vânzarea de ace de acupunctura licentiatilor in acupunctura. Cumpărătorul acceptă întreaga responsabilitate pentru manipularea în condiţii de siguranţă şi utilizarea corespunzătoare a tuturor produselor şi este de acord sa despagubeasca si sa exonereze SINO NATUR ("SINO - FORTA NATURII"), precum şi fabricantul produsului în cauză de orice nemultumire a consumatorilor si utilizarea finală a produselor.

ATENŢIE: Nu utilizaţi magneţi sau dispozitive Electro dacă aveti pacemaker, defibrilatoare, sau în timpul sarcinii. Evaluarea medicală a medicului, se recomandă în orice moment. Orice tip de auto-ajutor este responsabilitatea utilizatorului. Magneţii pot şterge datetele informatice. SINO nu afirma sau sugereaza nici un fel de creante medicale privind produsele prezentate in acest catalog on-line sau pentru orice element care se vinde.